Mediterrán stílus
A stílusra jellemző színek és anyagok segítségével könnyen igazi, családias, meleg otthont varázsolhatunk, ahová a legfárasztóbb napok után is öröm hazatérni.
A főbb jellegzetességek a Földközi-tenger egész partvidékén megfigyelhetők, ám az apróbb sajátosságok földrajzi területenként változnak. Spanyolországra a csipkézett fémrácsok, a mázas csempék, és a vasalt pántokkal díszített régi faládák jellemzőek, Olaszországban karakteresebb, kontrasztosabb motívumokat és kevesebb bútort használnak.
Hazánkban a főbb jellemzői: a növények, kő- fa burkolatok, épített ülőbútorok, illetev kevés bútor, nagy tér.
Színek
Az olasz sikátorok, a tengerpart, a szőlő, az oliva, a vérpezsdítő zene, a napfény, az emberek életigenlése, mind-mind ott lakozik a mediterrán stílus színvilágában. Jellemzően intenzív, meleg színeket használnak otthonuk kialakítása során. Ezekkel a tónusokkal kevésbé világos, árnyékosabb lakásunkat is hangulatosabbá tehetjük. Alapszín a terrakotta, ez variálható palack-, fenyő-, oliva-, mohazölddel, kukoricasárgával,okkerrel, ekrüvel, vaníliával, rozsda-, és dióbarnával, aranybézzsel, törtfehérrel, őszibarackkal, lazacszínnel. A falak festése során általában két-három színárnyalatot használnak, az antik hatás érdekében a különböző rétegeket szivacs vagy egy rongy segítségével dolgozzák össze a falon.A mediterrán stílus legjellegzetesebb mintái a citrom és a szőlő, valamint az olíva, ezek megjelenhetnek a textileken de akár az apróbb kiegészítőkön is.
Bútorok
A mediterrán stílus kulcsfogalmai a rusztikusság, a tartósság, és a vidámság. Bútoraik fenyőből és kopottas tölgyből készülnek. Jellemző anyag a kovácsoltvas, amelyből bútorlábakat, nyitott polcokat, ülő- és kisbútorokat, valamint egyéb kiegészítőket készítenek. Ezeket mind a belső, mind a külső térben használhatjuk.A lakás hangulatát a mázas mozaikcsempék és meleg, földszínű padlóburkolat teszi igazán tökéletessé. Az autentikus mediterrán bútorok leggyakrabban nehéz, rusztikus darabok, amik általában kopottas fenyőből vagy tölgyből készülnek. A kisebb bútorok, székek, asztalkák, polcok és lámpák alapanyaga kovácsoltvas, de az élénk földszínekkel remekül harmonizál a gyékény is.
Összegzésűl:
Legkedveltebb színek a mediterrán stílusban: okker, narancs, olívzöld, mohazöld, vanília, rozsdabarna, dióbarna, bézs, lazac és a kék (meleg árnyalatai), azonban több helyen fehérre meszelt falakkal találkozunk. Általában nem egyszínű falak hanem foltosak rusztikus hatást kelltve.
A padló: lehet tégla, terrakotta, kopott hatású járólap, kerámialap, ha fapadlót választunk, akkor az matt, kicsit érdesebb felületű hajópadló legyen.
Textilek: természetes gyapjú,lenvászon terítők, függönyök, csipkék. Mintázatukban az egyszínű, kockás vagy csíkos anyagokat használjuk.
Bútorok: természetes anyagú, matt felületű bútorok a dominánsak, melyek faanyaga lehet dió, cseresznye, tölgy, vagy fonott nád.
A mediterrán hangulat fontos kiegészítői: a kovácsoltvas dísztárgyak, képkeretek, gyertyatartók, terrakotta vázák, kerámiaedények.
Kialakítás során azonban gondoljunk a padlófűtésre, ha kőpadlót választunk, a mesterséges fényekre, melyek pótolják a hiányzó napfényt, a (családi) ház külső és belső megjelenésének összehangolására, mivel mi északabbra vagyunk, mint ennek a stílusnak a megteremtői ezért ha mesterségesen is de elő kell állitsuk azokat a viszonyokat melyek ott jellemzőek. Nem kell feltétlen az egész lakást felújítani, már azzal is komoly változást érhetünk el, ha lecseréljük a függönyöket és a kiegészítőket. Szerezzünk be kovácsoltvasból készült dohányzóasztalt, asztalt, bütrokat garantáltan mediterrán hangulatot ébreszt fel bennünk!
A falra kerülhet faliszőnyeg, kovácsoltvas fali díszek, vagy például egy antik hatású képkeretbe illesztett tükör. Végül beszerezhetünk egy-két szőlő és citrom mintájú kiegészítőt, de garantáltan feldobja mediterrán lakásunk hangulatát, néhány terrakotta, napsárga vagy olívazöld díszpárna is!
|