Bonsai
Japánban még az ősi ékszereknél is többre becsülték a törpefákat, gondozásukkal kapcsolatban gyűjtöttem össze néhány hasznos tanácsot.
Érdekességek:
A bonsai elnevezés "tálcás ültetést" jelent.
Olyan látványt nyújtanak, mint természetbeli hatalmas társaik, közben magasságuk nem haladja meg a 60 cm-t.
A Japánok számára az idő enyészését jelképezik, az ember és a természet harmóniáját hirdetik.
Áruk koruktól és alakjuktól függ. A bonsai fák hosszú életűek és korukkal egyre értékesebbé válnak. H
a fejlett bonsai-t akarsz vásárolni, igen jelentős összeget kell kifizess érte, ha kis fát veszel anyagilag jobban jársz, de rengeteg időt igényel.
A bonsai fák eredetileg szabadtéri növények voltak. Japánban csak különleges ünnepekkor, néhány napra vitték be őket a szobába. Ezek a csodálatos szabadtéri növények, ha a tél nem túl zord, nem igényelnek különleges védelmet. Ahol a fagyok túl kemények, szükséges lehet hideg ágyba, vagy fűtetlen üvegházba helyezni őket.
A szabadtéri bonsai-okon kívül ma már olyan szobai bonsai-okat is előállítanak trópusi vagy szubtrópusi fajokból, amelyek egész évben jól érzik magukat a lakásban.
Nevelés, gondozás:
Bonsai nevelése és gondozása nem csupán kertészkedés, hanem valóban művészet. A bonsai művészete semmit sem bíz a véletlenre.
A gyökerek és szárak metszésével, a fiatal hajtások lecsípésével, átültetésével, a törzs és az ágak elköltésével, alakítja ki az edény méretével, alakjával és színével tökéletes összhangban álló, megdöbbentő hatást keltő növényt.
A bonsai fákat általában úgy alakítják, hogy csak az egyik oldalukról tökéletesek, ezért jól meg kell fontolni az elhelyezésüket. A bonsai-okat lapos, fagyálló nagy kifofolyónyílással rendelkező tálakban neveljük.
Valamennyi bonsai sok napfényt, és kis terjedelmű gyökere miatt gyakori öntözést igényel.
Ha szabadtéri, akkor öntözzük ha a föld elkezd kiszáradni, napi 3-4 alkalommal. Ha szobai akkor napi 1-2 alkalommal, a hőmérséklettől függően.
Napi 1x érdemes megfürdetni, de ha erre nincs lehetőséged akkor 1 héten legalább egyszer.
Formára igazithatjuk ezért távolítsuk el a fő hajtás mellett kifejlődő és a túl nagy hajtásokat, egész évben a kívánt formára kötözhető rézdrótokkal.
Amire ügyelj:
Ne használj klóros vagy lágyitott vizetet öntözése során! A víz ne álljon a táljában!
Ne használj műtrágyát!
Ne fürdessd napon!
5-6 hónapnál tovább ne hagyjd fenn a drótot.
Ha kedvet kaptál vegyél egyet szobádban, öntözd, fürdesd és neveld, hogy szobád díszévé váljon!
|