Selyemfestés
A selyemfestés technikáját rengetegen alkalmazzák előszeretettel, lássuk csak miből is áll!
Sokféle selyem létezik, de az alaptechnikákat az egyszerű Pongé-anyagon érdemes elkezdened. Selyemfestéket használj, ezek lehetnek vasalással vagy gőzzel rögzíthetőek. Alapszíneket mindenképp szerezz be (sárga, vörös, kék), valamint feketét. Érdemes festés előtt ismerkedni a színekkel, kevergetni őket, kísérletezni, hogy minél többféle és gazdagabb árnyalatot tudj létrehozni. Szerezz be többféle méretű ecsetet, mindenképp hegyes, spicces végűek legyenek.
![](http://img16.myimg.de/BD3489001b730c.jpg)
A selymet festés előtt mossd ki selyem-, illetve gyapjúmosószerben (ennek hiányában lehet sampont is használni), nedvesen vasaljd ki. Rögzítsd fakeretre, lehetőleg olyanra, melyet állítani lehet. A selyem ugyanis vizesen kicsit megereszkedik, ezért munka közben sokszor tovább kell feszíteni, hogy elég feszes legyen. A keretet előzőleg vonjd be papírcsíkkal, hogy a festék nehogy visszacsapódjon a már elkészült munkádra.
A kontúrozás is az alaptechnikák közé tartozik. A kontúranyagot minél vékonyabban és egyenletesebben igyekezz felvinni az anyagra, közben ügyelj arra, hogy egyetlen apró lyuk se maradjon a vonalban, mert ott át fog folyni a festék. Várjuk meg, míg a kontúr teljesen megszárad, s ekkor kezdj el színekkel kitöltögetni a felrajzolt formákat.
Különleges hatásokat is elérhetünk a már megfestett selymen, ha sót használsz! A még nedves, festett részre szórj - a só felszívja maga körül a festékrészecskéket, így érdekes mintákat hoz létre. Kísérletezhetsz a sómennyiség, szemcseméret változtatásával, illetve azzal, hogy milyen irányból dobjuk a sót az anyagra. A már megszáradt selyemre vizes ecsettel mintákat rajzolhatsz. Minél sötétebb az alapszínezék, annál erőteljesebb vonalat fog hagyni a nedves ecset a selymen.
![](http://img16.myimg.de/sb10066838y00112e21.jpg)
Természetesen a különböző technikákat egymás mellett, kombinálva is alkalmazhatod.
A festésről általánosságban elmondható, hogy érdemes a világos színekkel kezdeni és haladni az egyre sötétebbek felé. A selyemfesték ugyanis nem fedő jellegű, tehát egy egészen sötét színt már nem tudunk kivilágosítani, elfedni.
Várjd meg, míg az elkészült mű teljesen megszárad, és csak akkor szedd le a keretről. Festés után mindenképp fixálni kell a selyemre a festéket, különben víz hatására lemosódik vagy foltos lesz. Legegyszerűbb a dolgunk, ha vasalós festéket használsz, ilyenkor az anyag visszáját gondosan átvasalod néhány percen keresztül. A gőzölős festékeket forró gőzben kell fixálni, néhány órán keresztül. Fixálás után kiöblítjük a selymet, végül kivasaljuk.
Selyemsál készitése lépésről lépésre...
![](http://img16.myimg.de/2005640420016c159.jpg)
Szükséges eszközök:
selyemfeszítő keret (100x100 cm)
selyemsál (90x90 cm)
selyemfesték
színtelen selyemkontúr
színes selyemkontúr
halványító adalék
ecset
sóefekt
víz
vasaló
Elkészítés:
Először mossd ki az anyagot, majd még nedvesen vasaljd át.
Rögzítsd a keretre feléigd Arra ügyelj, hogy munka közben mindig feszüljön az anyag.Kezd el a kiválaszott minta felrajzolását. Amikor befejezted a festését, szedjük le a keretrőlvasaljuk át, majd az anyag második felét rögzítsd a keretre és ismételd meg a műveletsort a leírás szerint módosítva a folyamatot.
A kinyomtatott mintát helyezzd az anyag alá, majd a körvonalait rajzoljd meg a kontúrral..
Próbálj minél vékonyabb vonalat húzni úgy, hogy lehetőleg sehol ne maradjon lyuk, mert ott összefolyhat a festék.
Ha megszáradt a kontúr, kezdhetjük színekkel kitölteni a kialakított formákat.
Enyhén nedvesítsük meg újra az anyagot, és jól megnedvesített vastag ecsettel vidd fel az anyagra. Egyszerűen hagyjd, hogy a festék szétfolyjon, esetleg rásegíthetsz kicsit ecsettel.
Kezd a világos színekkel, és a sötéteket vidd fel utoljára. A festéket beszívja az anyag, tehát a sötét foltokat később nem lehet világossal elfedni.
A minta második felét halványítjuk. Erre két lehetőséged van. A kiválasztott színekhez kevés halványító adalékot keversz, ettől pasztelles lesz minden szín, vagy az olcsóbb megoldás, hogy sóefektet kevés vízben feloldsz és a már befestett felületet könnyedén áthúzzuk vele. Még olcsóbb, ha egyszerű konyhasó oldatot használunk.
Ha készen vagyunk, várj addig, amíg teljesen megszárad a selyem. Fordítsuk meg és a visszáján gondosan, néhány percig vasaljuk át. Ezzel fixáltuk a festéket és készen vagyunk.
(A kreativcafe és Nőklapja alapján)
|